20 lipca 2018

Zabaw się z dzieckiem w rzeźbiarza

Każda okazja do zajęć manualnych jest dobra, bo poprawiają one koncentrację, koordynację i są źródłem dobrej zabawy. Aktywność związana z rozwojem małej motoryki to inwestycja w przyszłą naukę pisania i sprawność małych rączek.

Motoryka jest sprawnością ruchową całego ciała. Motoryka duża to ruchy całego ciała i właśnie ona rozwija się jako pierwsza. Dopiero po zapanowaniu nad swoim całym ciałem, dziecko może zacząć ćwiczyć motorykę małą, czyli ruchy precyzyjne. Ćwiczy ją nie tylko podczas rysowania, lepienia z plasteliny, ale także podczas zapinania guzików, wiązania sznurowadeł, a nawet jedzenia drobnych owoców. Wolny, nieskrępowany ruch całego ciała, ćwiczenie koordynacji, orientacji przestrzennej, świadomości ciała – to wszystko ma niebagatelne znaczenie dla harmonijnego rozwoju człowieka. Dlatego tak ważne jest poświęcenie czasu na zabawę ruchową – zarówno w zakresie dużej, jak i małej motoryki. Doskonałą okazją ku temu jest domowa zabawa w rzeźbiarza. Odpowiednia dla dzieci w każdym wieku, rozwijająca i ciekawa może być źródłem radości także dla rodzica. Podpowiadamy, jak zabawić się w rzeźbiarza.

Masa solna

Można ją zrobić bardzo łatwo – wystarczy połączyć mąkę z solą w proporcji 2:1 dwie części mąki z jedną częścią soli i dodać tyle wody, by powstała zbita, plastyczna masa. Wspólne jej przygotowanie już jest doskonałym ćwiczeniem integracji sensorycznej, a toczenie kulek, wałeczków oraz łączenie ich w różne kształty to doskonała zabawa. Masa solna pozostawiona na kilka dni do wyschnięcia stanie się twarda, ale można ją również szybciej wysuszyć w piekarniku. Po wysuszeniu figurki warto pomalować farbami. Z masy solnej można zrobić ozdoby choinkowe i okolicznościowe figurki (aniołki, zajączki), a także upominki dla najbliższych.

Modelina i ciastolina

W przypadku małych dzieci warto poszukać bezpiecznej ciastoliny, która ma taki skład, że nawet zjedzenie niewielkiej ilości nie będzie szkodliwe. Natomiast starsze dzieci na pewno chętnie spróbują swoich sił w lepieniu z modeliny. Pozwala ona na tworzenie naprawdę precyzyjnych rzeźb i podobnie jak masę solną, można ją wypiekać, aby utwardzić wykonane dzieła.

Rzeźbienie w mydle i w… ziemniaku

Kostka mydła jest dość miękka, dlatego przy pomocy niewielkiego dłutka można wyczarować z niej niesamowite kształty (przyrządy do pielęgnacji paznokci będę tu niezłą pomocą). Taka zabawa świetnie rozwija wyobraźnię przestrzenną i zmusza do współpracy obydwie półkule mózgowe. Używając nożyka, możemy wyrzeźbić również cuda z ziemniaka – na przykład stempelki do dekoracji papieru pakowego. Uczniowie mogą przy udziale rodziców spróbować także swoich sił w rzeźbieniu w drewnie.

Źródła:
Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka”, Krzysztof Minge, Natalia Minge
Dziecko maluje, rysuje, rzeźbi. Jak wspomagać rozwój dzieci i młodzieży”, Julia Anastazja Sienkiewicz-Wilowska