Wakacje to dla Juniorów często czas beztroski. Można jednak wykorzystać ten czas także na wprowadzenie drobnych obowiązków w codzienny rozkład dnia Malucha. Jak zmotywować dziecko do pomagania w codziennych obowiązkach podczas odpoczynku od regularnych przedszkolnych lub szkolnych obowiązków?
Urlop czy wakacje są czasem odpoczynku od naszych przedszkolnych, szkolnych, czy służbowych obowiązków, ale nawet podczas tego beztroskiego czasu, czekają na nas stałe nieodzowne, codzienne czynności. Niekoniecznie tylko dorosłych. Zrozumiałe jest, że podstawowym obowiązkiem dzieci jest uczęszczanie do przedszkola bądź szkoły, które rządzą się własnym harmonogramem. Pozostałe obowiązki, zależnie od wieku dziecka, to prace domowe zlecone przez wychowawców, pomoc rodzicom w codziennych czynnościach oraz najprzyjemniejsza część dnia, czyli wypoczynek i wspólne zabawy.
Wakacje są momentem na przeorganizowanie harmonogramu, nie zaś jego zniesienia. Czas stworzyć nowy, letni rozkład dnia, zawierający wakacyjne uciechy, ale także obowiązki!
Warto zapoznać się z rozkładem dnia, jaki obowiązuje w placówce do której uczęszcza Junior i postarać się na nim wzorować. Dzięki temu maluch na wakacjach nie wypadnie z rytmu, jaki towarzyszy mu przez 10 miesięcy w roku.
Niezależnie od tego, czy spędzacie wakacje w domu czy na wyjeździe, warto zadbać o to, by Junior czuł się częścią codziennych zajęć. Wraz z rozpoczęciem wakacji usiądźcie wspólnie przy stole i stwórzcie plan zadań każdego domownika. Określcie w nim, za co dany członek rodziny będzie odpowiedzialny i w jakich porach dnia ma owe obowiązki wykonywać. Zadania Juniora muszą być oczywiście dostosowane do jego wieku i możliwości.
W przedszkolu dzieci często pragną znaleźć się w roli dyżurnego – wakacje to dobry czas na ustanowienie go dyżurnym na całe 2 miesiące! Może być odpowiedzialny za nakrywanie do stołu, za pilnowanie czy domowy zwierzyniec ma świeżą wodę do picia w upalne dni, czy też za przygotowywanie śniadania dla domowników. Takie stawianie „wyzwań” nie tylko nie rozleniwi urlopującego Juniora, ale też zdejmie z Was część obowiązków także po zakończeniu wakacji.
Wywiązywanie się Juniora z przypisanych mu zadań odnotowujcie na specjalnie przygotowanej w tym celu wakacyjnej tablicy motywacyjnej. Punktujcie jednak nie tylko malucha, ale działania wszystkich domowników i nagradzajcie się za nie letnimi uciechami. Określcie z góry, jaka ilość punktów gwarantuje konkretną nagrodę. Nagrody zaś podzielcie na indywidualne i zespołowe, dzięki temu maluch nauczy się działać nie tylko dla uzyskania korzyści własnych, ale także zespołowych.
Wakacje mogą być czasem nie tylko na wspólną zabawę i wypoczynek, ale także na naukę samodzielności, współdziałania i odpowiedzialności za siebie i resztę rodziny. Wystarczy tylko odpowiednio się do nich przygotować.