Troska o naszą planetę to troska o nasz wspólny dom
Jak chronić środowisko? Małe kroki wielu ludzi w kierunku bardziej ekologicznego życia naprawdę mają znaczenie! Wszystkim powinno nam zależeć na dobru planety – to nasz dom i powinniśmy dbać o niego najlepiej jak potrafimy. Ucząc nasze dzieci ekologii i dobrych nawyków inwestujemy w ich przyszłość. Junior-angin przekonuje, że wystarczy chęć zmiany, a działania zmierzające do życia według zasad zero lub less waste zamienią się w świetną zabawę. To sprawi, że dobre nawyki zostaną z maluchami na całe życie!
Junior-angin zachęca do bycia eko!
Od czego zacząć życie w stylu zero (lub less) waste? Od prostych zasad! Ekologia dla dzieci nie jest trudna! Naucz swoje pociechy zasady 3U (w języku angielskim znana jako zasada 3R: reduce, reuse, recycle), czyli w skrócie:
- unikaj (kupowania zbędnych rzeczy, unikaj również plastiku np. plastikowych reklamówek, ograniczanie ilości przedmiotów to bardzo ważny krok), a jeśli już musisz kupić coś w plastikowym opakowaniu, pamiętaj o recykling tworzyw sztucznych
- użyj ponownie (użyjcie wyobraźni i dajcie drugie życie rzeczom – zamiast wyrzucać, spróbuj naprawić, przerobić lub oddać komuś potrzebującemu)
- utylizuj (czyli odpowiednio segreguj śmieci, by dać im szansę na recykling, patyczki po lizakach junior-angin wyrzuć do żółtego kosza, a buteleczkę po syropie junior-angin do zielonego kosza, czyli do szkła).
Jak rodzina może ograniczać odpady?
Pamiętajcie, każdy, nawet najmniejszy krok, który sprawi, że ograniczmy ilość śmieci, które produkujemy ma znaczenie! Liczy się konsekwencja a nie jednorazowe działanie!
- Zawsze sporządzajcie listę zakupów (dzieci mogą ją zrobić też w wersji rysunkowej 🙂 ). Dzięki temu nie kupicie za dużo, ograniczcie przypadkowe zakupy, a w dodatku zaoszczędzicie czas i pieniądze!
- Zawsze zabierajcie wielorazowe materiałowe torby i mniejsze woreczki (np. z przerobionych firanek lub pościeli) na owoce i warzywa, a nawet na kaszę, ryż czy makaron! Dzięki temu po każdych zakupach nie zostaniecie z całą masą foliowych torebek, które w dużej mierze przyczyniają się do degradacji środowiska. Nie bez powodu wiele sklepów wprowadziło opłatę za reklamówki jednorazowe!
- Pijcie kranówkę! – pomyślcie ile plastikowych butelek nie trafi dzięki temu do Waszego kosza – możecie zainwestować w dzbanek filtrujący, a jeśli nie lubicie smaku zwykłej wody, dodajcie do niej cytrynę lub inne owoce i świeżą miętę.
- Kompostujcie – jeśli macie ogródek lub nawet niewielki balkon, warto zainwestować w mały kompostownik. Uwierzcie, że dzieciaki będą świetnie się bawić, podglądając jak pracowite dżdżownice przerabiają obierki i skorupki jaj na wartościowy nawóz 😉
- Używajcie bawełnianych ściereczek zamiast papierowych ręczników i wielorazowych chusteczek lub wacików kosmetycznych.
- Zamiast foliowych woreczków lub papieru do pakowania przekąsek czy kanapek wykorzystajcie wielorazowe woskowijki (te dla dzieci mają fantastyczne kolorowe wzory!).
- Naprawiajcie zamiast wyrzucać – to świetny sposób na nauczenie swoich pociech nowych umiejętności, np. przyszywania guzika, sklejania potłuczonych ozdób lub pękniętych zabawek – obudźcie w sobie ducha majsterkowicza!
- Zamieńcie plastikowe słomki do napojów na słomki ekologiczne (papierowe, bambusowe lub metalowe).
- Nie wyrzucajcie jedzenia! Jeśli zdarzy Wam się kupić za dużo i wiecie, że może się zepsuć, sprawdźcie lokalne inicjatywy – może w Waszej okolicy jest jadłodzielnia, do której oddacie nadmiar zapasów, a przy okazji pomożecie komuś w potrzebie 🙂
- Jak najczęściej chodźcie pieszo lub jeździjcie rowerem! Ten najbardziej ekologiczny środek transportu na dwóch kółkach możecie teraz wygrać w KONKURSIE junior-angin.

Uruchom dziecięcą wyobraźnię i działaj w ducho eko!
Dzieci chłoną jak gąbka wszystko, co próbujecie i przekazać. Opowiedz im co co to jest ekologia. Pokaż, jak ważna jest empatia w stosunku do otaczającej nas natury – roślin, zwierząt i wszystkich cennych zasobów, np. wody. To pozwoli naszym pociechom doceniać to, co mają i cieszyć się darami natury. Zabieraj je jak najczęściej na spacer i tłumacz, jak ważna jest rola natury dla naszego życia – drzewa produkują tlen, którym oddychamy, dają schronienie zwierzętom, utrzymują temperaturę na Ziemi. Każdy element, który nas otacza jest ważny i warto, żebyśmy o niego zadbali. Na spacer zabierajcie wielorazowe kubki lub butelki z wodą lub herbatą. Zawsze warto też mieć ze sobą używaną reklamówkę albo torbę, do której zbierzecie napotkane w lesie śmieci – zadbajmy o wspólne dobro i chrońmy nasze środowisko.