Dostępność coraz to atrakcyjniejszych gadżetów, modniejszych ubrań, czy lepszych przedmiotów codziennego użytku sprawia, że kupujemy jeszcze więcej, wymieniając wszelkie dobra na nowsze modele. Tym sposobem stajemy się nie tylko posiadaczami nowości, ale też właścicielami coraz większej ilości odpadów. Część z nich udaje nam się rozdysponować bądź ponownie sprzedać, jednak znaczna ilość zostaje z nami na dłużej, na tak zwany „wszelki wypadek”. Z wielu tego typu przedmiotów możemy zrobić kreatywne zabawki. Czas na DIY dla dzieci.
Jak pozytywnie wykorzystać nadmiar przedmiotów, które mamy w domu i wywołać uśmiech na twarzach dzieci? Stwórzcie z nich nowe zabawki dla Juniorów w duchu zero waste! Tym sposobem tchniecie nowe życie w dawno nieużywane przedmioty, zaprezentujecie proekologiczną postawę i wzbudzicie w swoich dzieciach zachwyt własnoręcznie wykonaną eko zabawką. Sam proces tworzenia będzie natomiast cudownie spędzonym, wspólnym czasem oraz lekcją praktyczno-techniczną dla dzieci.
Tablica manipulacyjna
Najwdzięczniejszym sposobem na wykorzystanie niepotrzebnych, niewielkich przedmiotów jest wykonanie tablicy manipulacyjnej. Jej ostateczny kształt i wygląd będą zależeć oczywiście od wieku Juniora, dla którego będzie ona przeznaczona, oraz tym, jakimi przedmiotami dysponujemy.
Do jej wykonania potrzebujemy jedynie drewnianej deski bądź sklejki, kleju na gorąco, taśmy mocującej bądź wkrętarki oraz kolorowych skarbów. Do tablicy manipulacyjnej dla dziecka możemy przymocować naprawdę wszystko, poczynając od starego paska do spodni, rowerowego dzwonka, nieużywanego włącznika światła, przez zasuwę do drzwi, na kupionych na zapas rurkach PCV kończąc. Możesz również wykorzystać patyczki po lizakach junior-angin!
Drewniana kuchnia z szafki nocnej
Jeśli zalega wam w piwnicy bądź na strychu nieużywana szafka nocna, stwórzcie z niej miniaturową kuchenkę drewnianą, która z pewnością zachwyci każdego Juniora.
Poza szafką i ewentualnie farbami do jej przemalowania potrzebujecie karton , z którego wykonacie pokrętła kuchenki oraz czarny i czerwony filcdo stworzenia palników. Przy pomocy kreatywnego rodzica Junior może zyskać ze zbędnej szafki nie tylko kuchenkę, ale też pralkę czy lodówkę – wszystko zależy od tego, jakim meblem dysponujecie i o czym marzy Wasza pociecha.
Wąż z za małych skarpetek
Za małe skarpetki bądź rajtuzy posłużyć mogą do wykonania jedynej w swoim rodzaju maskotki – węża. Odcinamy części powyżej pięty i łączymy je ze sobą, tworząc tułów węża (jego długość zależy od was bądź od ilości posiadanego materiału), a z części palcowej tworzymy głowę i ogon naszego skarpetkowego gada. Nie zapominajmy o doszyciu filcowego języka. Wnętrze przytulanki wypełniamy watą, specjalnym wypełniaczem lub styropianowym granulatem. Do części ogonowej możemy włożyć plastikowe jajeczko, do którego wsypiemy coś grzechoczącego, jak np. soczewicę, koraliki. Dzięki temu stworzymy skarpetkowego węża grzechotnika. Taka zabawka DIY wzbogaci kolekcję maskotek niejednego malucha.
ZOBACZ TEŻ: Wakacyjne DIY. Jak twórczo wykorzystać letnie znaleziska?
ZOBACZ TEŻ: 4 pomysły na plastyczne wykorzystanie jesiennych skarbów.