Gdyby każdy z nas wyrzucił do śmietnika tylko jeden słoik, to łącznie na wysypiska w całej Polsce trafiłoby rocznie aż 10 tysięcy ton szkła. To mniej więcej tyle, ile waży 60 samolotów pasażerskich! A czy wiesz, że ze słoików można stworzyć wiele wspaniałych przedmiotów, takich jak las w słoiku czy pojemnik na kredki i ołówki? To wspaniały sposób na ochronę środowiska, zabawę z dzieckiem i naukę ekologii w jednym!
W ostatnich latach zero waste zyskuje na popularności. To styl życia, zgodnie z którym staramy się generować tak mało odpadów, jak tylko się da. To nie tylko ponowne wykorzystywanie śmieci, ale także świadome decyzje zakupowe. W ramach zero waste nie sięgamy po produkty w plastikowych opakowaniach, na zakupy chodzimy z własnymi, najlepiej materiałowymi torbami, korzystamy z wielorazowych worków na warzywa i owoce, a ubrania, w ramach możliwości, kupujemy z drugiej ręki.
Wydaje Ci się, że to zbyt rygorystyczne podejście dla Twojej rodziny? Spokojnie! Jeśli chcesz żyć w duchu zero waste, nie musisz zmieniać wszystkich Waszych nawyków z dnia na dzień! Istnieje inny, równie popularny styl życia – less waste. To stopniowe wprowadzanie zmian i dążenie do zero waste na tyle, na ile jest to w danym przypadku możliwe.
Wprowadzanie w życie ideologii zero waste lub less waste warto zacząć od wyjaśnienia dziecku, co to jest ekologia i dlaczego odpady stanowią tak duży problem. W tym celu warto wybrać się z juniorem na spacer i zabrać ze sobą worki oraz rękawiczki – posprzątajcie razem najbliższą okolicę! Segregacja śmieci w domu to także dobry krok w stronę bycia bardziej eko. Warto też zabierać do sklepu wielorazowe torby na zakupy, a szykując dziecku śniadanie do szkoły, zamienić plastikową butelkę na bidon, a torebki śniadaniowe na pudełko.
Samodzielne tworzenie zabawek to świetna zabawa, okazja do nauki ekologii oraz sposób, by kreatywnie spędzić czas z dzieckiem. Sięgając w tym celu po śmieci, możesz pokazać swojemu juniorowi, że przy odrobinie chęci nawet rolka po papierze toaletowym może stać się wspaniałą zabawką! Sprawdź, jak w duchu zero waste stworzyć gniotka, staw z rybkami, krainę zwierzątek i pojemniczek na kredki.
Włożyłaś do pralki dziesięć skarpetek, a wyciągnęłaś tylko dziewięć? Znamy to! Jednak tym razem, zamiast wyrzucać pojedyncze skarpetki do śmieci, przygotuj gumki recepturki oraz groch lub inny suchy produkt i zachęć swojego juniora do wspólnego stworzenia gniotków! Wystarczy, że wsypiecie groch lub ryż do skarpety, a następnie mocno zwiążecie ją gumką. Gniotki to świetne zabawki, które pomagają ćwiczyć motorykę małą, co przyda się Twojemu dziecku przy pisaniu czy kolorowaniu. A czy wiesz, że gniotki mogą przybierać przeróżne kształty? Możecie namalować im oczy, usta i nosek, dokleić papierowe skrzydła, przemieniając je w motyle lub zawiązać na środku dodatkowe recepturki, tworząc w ten sposób bałwanki. Wszystko zależy od Was!
Kolejną zabawką z recyklingu jest staw z rybkami, który nie tylko pobudza kreatywność dziecka, ale odznacza się również walorem terapeutycznym. Zabawa polega na zasysaniu rybek przez słomkę – to dobry sposób na usprawnienie rozwoju aparatu mowy Twojego juniora. Aby przygotować staw, potrzebujecie kartonowego pudełka, np. po butach, kilku kartek (mogą być wyrwane z zapisanych, niepotrzebnych zeszytów) oraz słomek (tutaj sprawdzą się także wielorazowe słomki ekologiczne).
Zacznijcie od przygotowania rybek – pomóż swojemu juniorowi wyciąć je z papieru i pozwól mu samodzielnie je pokolorować. Wnętrze pudełka pomalujcie niebieską farbą, aby przypominało staw. Następnie wystarczy umieścić rybki w stawie i gotowe! Aby złowić rybkę, należy przyłożyć do niej słomkę i wciągnąć ustami powietrze. Możecie także urządzić rodzinny turniej wędkarski i grać na punkty!
Wykorzystując rolki po papierze toaletowym, możecie przygotować krainę zwierzątek, która udekoruje pokój Twojego dziecka. Do tej kreatywnej zabawy przygotujcie klej, kolorowe kartki, farby, mazaki i kredki. Aby stworzyć zwierzątka, wystarczy okleić rolki kolorowym papierem lub pomalować je farbami i przykleić do nich skrzydła motyla, dziób koguta czy uszy zajączka, które wytniecie z kartek. Warto w tym celu sięgnąć po zapisane zeszyty czy bloki rysunkowe – to wspaniały sposób na recykling papieru!
Do stworzenia pojemniczków na kredki w duchu zero waste potrzebujecie słoika, np. po ulubionym dżemie lub puszki, np. po groszku czy kukurydzy. W przypadku tej zabawy ogranicza Was jedynie Wasza pomysłowość! Sposobów na ozdobienie pojemniczków jest mnóstwo – szklany słoik możecie na przykład pomalować niebieskimi i granatowymi farbami, a następnie przykleić papierowe gwiazdki i rakietę, tworząc w ten sposób prawdziwie kosmiczny pojemnik. Z kolei puszka po groszku świetnie sprawdzi się jako baza do… pojemniczka w kształcie pszczoły! Wystarczy owinąć puszkę żółtym sznurkiem lub muliną i przykleić do niej oczy, czarne paski, czółka i skrzydełka.