17 kwietnia 2018

5 pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu

Jak zmienić czas choroby, siedzenia w domu i nudy w okres wartościowy, który zbliży nas z dzieckiem i będzie dodatkowo stymulujący dla rozwoju malucha? To możliwe, jeśli zaproponujemy kreatywne aktywności, na które na co dzień zwykle brakuje nam czasu. Proponujemy 5 zabaw, które urozmaicą domowe chorowanie.

 

W sezonie na infekcje często się zdarza, że musimy na tydzień lub dwa zostać z dzieckiem w domu. W początkowym okresie choroby zwykle nie chodzimy nawet na krótkie spacery. Możemy wykorzystać ten czas do wzmocnienia rodzinnych więzi 1. Jak przetrwać te dni z chorym dzieckiem w domu? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Teatrzyk cieni

To idealna zabawa na popołudnie, gdy powoli robi się już ciemno. Wystarczy zaciągnąć zasłony i wybrać ścianę, która będzie naszą „sceną”. Aby cienie były wyraźne warto wykorzystać małą lampkę punktową. Naszymi aktorami mogą być postaci wycięte z tektury i przyczepione do patyczków lub tylko nasze dłonie, które potrafią zmienić się w każde zwierzątko. Udawanie przeróżnych odgłosów to okazja do śmiechu, ale też świetne ćwiczenie logopedyczne.2

Ulica dla samochodów, którą narysujecie sami

Kilka flamastrów, wielka płachta szarego papieru do pakowania i już można rysować sieć skrzyżowań w wielkim mieście. Świetną zabawą będzie nie tylko jeżdżenie resorakami po narysowanych ulicach i uliczkach, ale także umieszczanie w narysowanym mieście drzewek, ławek i koszy na śmieci. Do zrobienia ich można wykorzystać klocki, pudełka od zapałek, plastelinę lub co tylko mamy pod ręką.

Rozpoznawanie smaków

Czy domowy master szef będzie potrafił rozpoznać smaki z owocowych musów z zamkniętymi oczami? Zmiksuj kilka rodzajów owoców (mogą być mrożone), zasłoń dziecku oczy i pozwól mu zgadywać, co właśnie zjada. Taka zabawa ma same zalety: nie tylko dostarczy dziecku witamin, które wzmocnią organizm w chorobie, ale także wspomaga integrację sensoryczną. To odbieranie i przetwarzanie bodźców przez zmysły oraz analizowanie ich przez mózg, porządkowanie i katalogowanie.3

Zgadywanki sensoryczne

Pudełko z otworem, przez który można włożyć rękę, a w środku niewielki drobiazg. Mała rączka musi zgadnąć, co też tam się schowało. Dużo śmiechu gwarantowane. A do tego pobudzamy wyobraźnię dziecka.

Budujemy bazę

Domek, baza, fort. Zabawa stara jak świat. Wystarczy koc, krzesła lub przykrycie stołu prześcieradłem. I kryjówka jest gotowa. Może być indiańskim wigwamem albo domkiem dla lalek. Dziecko może skryć się tam ze swoimi skarbami, leżeć na poduszkach i bawić się latarką. Ogranicza was tylko wyobraźnia.

 

 

  1. N.Minge, K. Minge „Pomocy, dziecko się nudzi. Gotowa ściąga zabaw”, Wyd. Formsoft
  2. N. Minge, K.Minge „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka”, Wyd. Samo Sedno
  3. Tamże